سبد خرید
shop btn 0
close
هزینه ارسال 30 هزار تومان
با سفارش بیش از 350 هزار تومان ارسال رایگان خواهد بود.
ارسال رایگان
ارسال محصول برای شما رایگان خواهد بود.
جمع
تومان
بررسی نهایی

شناخت Espresso

قهوه اسپرسو، نوعی نوشیدنی است که با شیوه ویژه‌ای دم آوری می‌شود. قهوه اسپرسو را با فشار بخار آب با دمای نزدیک به جوش بر روی پودر قهوه آسیاب شده تهیه می‌کنند.

 

تاریخچه قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو، نوعی نوشیدنی است که با شیوه ویژه‌ای دم آوری می‌شود. قهوه اسپرسو را با فشار بخار آب با دمای نزدیک به جوش بر روی پودر قهوه آسیاب شده تهیه می‌کنند. غلظت بالاتر قهوه و حل شدن بهتر آن در آب، این نوشیدنی را به یکی از قوی‌ترین نوشیدنی‌های قهوه در جهان تبدیل کرده است. با وجود اینکه قهوه اسپرسو نسبت به سایر نوشیدنی‌های قهوه، دارای کافئین بیشتری در حجم است، ولی در فنجان‌های کوچکتری سرو می‌شود. قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز تهیه می‌شود که از انواع آن می‌توان به دستگاه بخار محور، دستگاه پمپ و پیستون‌دار و دستگاه دارای پمپ هوا اشاره نمود.

 

اسپرسو

 

درباره معنی واژه اسپرسو، اطلاعاتی کمی‌در دسترس است زیرا کلمه‌های اکسپرس و اسپرسو هر کدام دارای معانی مختلفی در زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی هستند. معنای اول آن از "فشار" می‌آید زیرا با فشار بخار آب، طعم قهوه خارج می‌شود و یا آن را فشار (express) می‌دهند. معنای دوم، از سرعتی که قهوه در این روش  درست شده آمده و همانند  "قطار سریع" (express train)، گرفته است. در نهایت، قهوه اسپرسو برای هر نفر بصورت فنجان به فنجان و سریع تهیه می‌شود.

در سال 1884 میلادی، اولین دستگاه اسپرسو توسط آنجلو موریوندو (Angelo Moriondo) در شهر تورین اختراع و ثبت شد. این شرکت با نام "ماشین‌های بخار جدید برای تهیه نوشیدنی سریع و اقتصادی قهوه، به شیوه آ.موریوندو (A. Moriondo) "نامگذاری شده است. برخلاف دستگاه‌های قبلی اسپرسو، این دستگاه حجم بیشتری قهوه اسپرسو را تهیه می‌کرد و به مشتریان بیشتری می‌توانست خدمات دهد.

در سال 1901، لوئیجی بزرزا (Luigi Bezzera)، از شهر میلانو، دستگاه اسپرسو پیشرفته را اختراع كرد. این دستگاه دارای یک ظرف بخار و چهار بخس اسپرسو داشت که در هر یک،  فیلتر‌های متفاوتی موجود بود و در هر بخش، بر روی آنها قهوه می‌ریختند. این دستگاه به "Tipo Gigante" معروف شد.

دسیدریو پاونی (Desiderio Pavoni) در سال 1903 میلادی، حق ثبت اختراع دستگاه بزیرا (Bezzera) را ار آن خود کرد و در سال 1905 با تأسیس شرکت "La Pavoni"، تولید انبوه دستگاه‌های اسپرسو را آغاز نمود.

اولین دستگاه اسپرسو در سال 1927 در ایالات متحده نصب شد. این دستگاه "La Pavoni" بود و در شهر ریجیو (Reggio) در نیویورک قرار گرفت.

 

اسپرسو

 

اولین دستگاه‌های اسپرسو، بخار را با فشار از پودر قهوه عبور می‌دادند که باعث ایجاد طعم سوخته در قهوه می‌شد. دستگاه با پمپ پیستونی توسط كرامونسی (Cremonesi) در سال 1938 ساخته شد. در این دستگاه، آب نزدیک به نقطه جوش را با فشار از قهوه عبور می‌داد که باعث حفظ طعم طبیعی قهوه و ایجاد لایه فوم خوشمزه بر روی آن می‌شد، این دستگاه و قهوه تهیه شده توسط آن تا سالیان سال بین مردم بخصوص برای فومی‌که بر روی نوشیدنی تشکیل می‌شد معروف بود. این فوم بعدها به یکی از اجزا و خصوصیات اصلی نوشیدنی قهوه اسپرسو تبدیل گردید. اولین مورد این دستگاه در کافی شاپ آشیل گاگیا (Achille Gaggia) نصب شد. متاسفانه جنگ جهانی دوم از توسعه بیشتر این نوع دستگاه اسپرسو در آن زمان جلوگیری کرد.

گاگیا بعد از جنگ و  در سال 1946 میلادی تولید ماشین‌های پیستونی تجاری را آغاز کرد.

در سال 1961 میلادی، شرکت فاما (Faema company) یک دستگاه اسپرسو دارای پمپ تولید کرد که از پمپ برقی برای انتقال آب تحت فشار استفاده می‌کرد. آب تازه از منبع کناری تأمین می‌شود، از لوله ای عبور می‌کند که توسط حرارت دیگ گرم شده و سپس از قهوه عبور می‌کند. به این ترتیب آب از دمای مطلوب برخوردار است و مدت طولانی در دیگ بخار نمی‌ماند و طعم آن عوض می‌شود. تقریبا تمام ماشینهای امروزی بر اساس این طراحی شده اند.

 

اسپرسو

 

اگرچه دستگاه‌های اسپرسو ساز همچنان در حال بهبودند ولی آنها همچنان با دست کار می‌کند. مراحل دیگر برای تهیه نوشیدنی قهوه اسپرسو، آسیاب کردن دانه قهوه، تهیه فوم از شیر و تحویل یک فنجان اسپرسو به سفارش مشتری است.

در انگلستان، محبوبیت اسپرسو در دهه 50 میلادی در بین جوانان افزایش یافت و به شکل استانداردی برای نوشیدنی‌ها، همانند قهوه کاپوچینو که ترکیبی از اسپرسو، شیر داغ و کف بخار شیر است، تبدیل شد. در ایالات متحده، اسپرسو به صورت ترکیبات قهوه لاته (اسپرسو و بخار شیر)، و ترکیب با طعم دهنده‌های مختلف معروف شد.

 

ثبت نظر

روش ارتباط با ما
02136629648
lekafkacoffee@gmail.com
مطالب مرتبط
telegram whatsapp instagram email telephone
contact
تماس با ما
close
© 2020 Diaako Co. All Right Reserved