سبد خرید
shop btn 0
close
هزینه ارسال 30 هزار تومان
با سفارش بیش از 350 هزار تومان ارسال رایگان خواهد بود.
ارسال رایگان
ارسال محصول برای شما رایگان خواهد بود.
جمع
تومان
بررسی نهایی

شناخت کمکس (Chemex)

کمکس یک دستگاه کلاسیک و زیبایی است که برای دم آوری دستی  قهوه استفاده می‌شود.  برای شناخت Chemex بهتر است با سازنده این دستگاه آشنا شوید.

کمکس یک دستگاه کلاسیک و زیبایی است که برای دم آوری دستی  قهوه استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که کمکس به وسیله یک شیمیدان آلمانی به نام پیتر جی شلمبوه (Peter J. Schlumbohm)، طراحی شده است.  شاید به نظر برسد که کمکس حاصل موج سوم جنبش روش‌های دم کردن قهوه باشد، اما در حقیقت، از سال 1941 در مرحله تولید بوده است.

آقای شلمبوه دارای اختراعات بی‌شماری است که بیش از 3000 عدد از آن اختراعات ثبت شده‌اند. اما بیشتر از همه دستگاه کمکس و کتری آب وی شهرت فراوانی یافته‌اند. ضمن اینکه این دو وسیله،  بخشی از مجموعه‌های دائمی در برخی موزه‌ها مانند موزه هنرهای مدرن در نیویورک، اسمیتسونیان (Smithsonian)، موزه کورنینگ و موزه فلادلفیا است.

برای تولید قهوه‌ساز کمکس، آقای شلمبوه، از دو دستگاه آزمایشگاهی یعنی قیف شیشه‌ای آزمایشگاه و فلاسک ارلن مایر (Erlenmeyer flask)، الهام گرفته است. وی یک کانال هوایی را به قیف اضافه نموده تا فضایی را فراهم سازد تا هوای ناشی از ریختن مایع درون ظرف به راحتی جابه جا شده و خارج شود. و در آخر نیز یک دسنگیره چوبی زیبا را به آن اضافه کرد.

 

کمکس

 

بدین گونه بود که یک دستگاه قهوه ضد حرارت به نام کمکس بدست آمد که از شیشه‌ بوروسیلیکات (  borosilicate ) ساخته شده و همیشه و همچنان با دستگاه‌های دم‌آوری جدید و قدیمی‌تر در حال رقابت است.

کمکس در حقیقت یک روش دم کردن pour-over است. بدین معنی که آب از بستر قهوه و یک فیلتر کاغذی عبور می‌کند. فیلترهای کاغذی کمکس 20 تا 30 درصد نسبت به دیگر فیلترها سنگین‌ترند. از این رو، در طول زمان دم‌آوری روغن معلق را حفظ کرده و مانع عبور مواد جامد از فیلتر می‌شوند. به این دلیل، فنجان قهوه که از آن بدست می‌آید به شکل قابل توجهی خالص و خواص قهوه در آن حفظ می‌‌شود.

 

کمکس

 

منبع:

  • Guerra, “Chemex – The History & Brewing Guide”, May 28, 2015, https://perfectdailygrind.com/2015/05/chemex-the-history-brewing-guide/

 

ثبت نظر

روش ارتباط با ما
02136629648
lekafkacoffee@gmail.com
مطالب مرتبط
telegram whatsapp instagram email telephone
contact
تماس با ما
close
© 2020 Diaako Co. All Right Reserved