سبد خرید
shop btn 0
close
هزینه ارسال 30 هزار تومان
با سفارش بیش از 350 هزار تومان ارسال رایگان خواهد بود.
ارسال رایگان
ارسال محصول برای شما رایگان خواهد بود.
جمع
تومان
بررسی نهایی

شناخت Moka Pot

موکا پات، نمادی از فرهنگ قهوه ایتالیایی است و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با آن آشنا هستند. اگرچه بسیاری از این مردم، از موکا پات برای تهیه قهوه روزانه خود استفاده می‌کنند، اما کمتر کسی از تاثیر قابل توجه آن بر فرهنگ قهوه در سراسر جهان آگاه است.

موکا پات، نمادی از فرهنگ قهوه ایتالیایی است و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با آن آشنا هستند. اگرچه بسیاری از این مردم، از موکا پات برای تهیه قهوه روزانه خود استفاده می‌کنند، اما کمتر کسی از تاثیر قابل توجه آن بر فرهنگ قهوه در سراسر جهان آگاه است.

 

Moka Pot

 

جالب است بدانید که قهوه‌ساز موکا پات، انقلابی در نحوه مصرف قهوه در خانه را ایجاد و شیوه دم آوری در خانه را برای همیشه تغییر داد.

 قهوه برای اولین بار در قرن شانزدهم به عنوان یک کالای لوکس و گران قیمت به ایتالیایی‌ها معرفی شد. به همین ترتیب، مصرف آن در درجه اول منحصر به ایتالیایی‌های ثروتمند و در قهوه خانه‌های تجاری بود. این قهوه‌خانه‌ها،  قهوه را در قوری‌هایی و با استفاده از روش گرما دادن تهیه می‌کردند.

 

Moka Pot

 

به تدریج تقاضا برای قهوه افزایش یافته و مبتکران را بر آن داشت تا به دنبال راه‌های دم آوری موثرتری برای قهوه باشند. در این میان، آزمایش شیوه دم آوری با تولید فشار بخار، منجر گردید تا اولین دستگاه‌های اسپرسو تولید شده و ثبت اختراع شوند. این دستگاه‌ها از سال 1884 به بعد، در بازار عرضه شدند. این رویکرد جدید دم آوری، زمان آماده‌سازی قهوه را بسیار بهبود بخشید و باعث شد فنجان قهوه تازه، به سرعت تهیه و برای نوشیدن آماده شود. نمونه دیگری از دستگاه اسپرسو بود که با جوشاندن آب، تحت فشار کار می‌کرد. و بخار، آب را از طریق دانه‌های ریز قهوه عبور داده و یک ترکیب غلیظ و با مزه قوی تولید می‌کرد که برای مصرف سریع بسیار مناسب است. از آنجا که این دستگاه‌های اسپرسو اولیه بزرگ بودند، فقط  برای استفاده‌های تجاری بکار می‌رفتند.

 

Moka Pot

 

 در کافه‌های به سبک آمریکایی، مشتریان هنگام ایستادن روی پیشخوان، فنجان قهوه خود را سفارش ‌داده و همانجا می‌نوشند. در یک جامعه صنعتی رو به رشد نیز ، این سرویس سریع برای کارگرانی که معمولا  عجله دارند، بسیار ایده آل بود. این سنت تا به امروز هم ادامه دارد.

 

ورود موکا اکسپرس

در دهه پنجاه میلادی رونق اقتصادی در ایتالیا شکل گرفت که به دنبال آن فرهنگ مصرف گرایی در آنجا تسریع یافته و سطح رفاه مردم نیز بالا رفت. اما قهوه در این مرحله، محبوبیت خود را بطور قابل توجهی از  دست داد. از این رو تقاضایی ایجاد شد تا راهی برای بازتولید و بدست آوردن بهره‌وری دستگاه‌های تجاری اسپرسو، در خانه فراهم شود.

 

Moka Pot

 

و اینجا بود که آلفونسو بیلیت وارد شد. وی قوری موکا را در سال 1933 اختراع کرد. موکا اکسپرس (دستگاه دم آوری آلومینیومی هشت ضلعی است که تا به امروز از آن استفاده می‌شود.)، به عنوان یک روش ارزان و کارآمد برای تهیه قهوه در خانه شهرت یافت. نام آن برگرفته شده از شهر موکا بود که تا اوایل قرن هجدهم، بندری مهم برای صادرات قهوه یمن به اروپا محسوب می‌شد.

موکا پات جهت استفاده بر روی اجاق گاز طراحی شده و از سه قسمت اصلی، مخزن آب، مخزن قهوه و مخزن بالا یا خروجی موکا تشکیل شده است. مانند دستگاه‌های اسپرسو، آب جوش را توسط بخار تحت فشار قرار داده و از قهوه آسیاب شده عبور می دهد.

 

Moka Pot

 

 ظرف پس از قرار گرفتن روی اجاق گاز، داغ شده و بخار در آن تولید می‌شود. این بخار، فشار ایجاد می‌کند و بدینوسیله آب را از درون دانه‌های قهوه عبور داده و وارد محفظه بالا  می‌کند. این روند تا بدست آمدن قهوه موردنظر ادامه پیدا می‌کند.

 

منبع:

  •  “How The Moka Pot Influenced Coffee Consumption”, November 8, 2019, https://perfectdailygrind.com/2019/11/how-the-moka-pot-influenced-coffee-consumption/

 

ثبت نظر

روش ارتباط با ما
02136629648
lekafkacoffee@gmail.com
مطالب مرتبط
telegram whatsapp instagram email telephone
contact
تماس با ما
close
© 2020 Diaako Co. All Right Reserved