سبد خرید
shop btn 0
close
هزینه ارسال 30 هزار تومان
با سفارش بیش از 350 هزار تومان ارسال رایگان خواهد بود.
ارسال رایگان
ارسال محصول برای شما رایگان خواهد بود.
جمع
تومان
بررسی نهایی

شناخت سایفون

ابزارها را بشناسید

در دو شیوه دم‌آوری قهوه، یعنی شیوه حل کردن و استفاده از قهوه ساز فیلتر‌دار تفاوت زیادی وجود داشته و مانند دو دنیای متفاوت هستند. دستگاه قهوه ساز سایفون (به سیفون و یا قهوه جوش سایفون نیز معروف است) بسیار زیبا بوده و همانند شخصیتی از سریال برکینگ بد (Breaking Bad) می‌ماند. این دستگاه نوشیدنی قهوه‌ای خوشمزه و خالص را تهیه می‌کند.

 

قهوه ساز سایفون (Vacpot Syphon)، تاریخچه و دم‌آوری

در دو شیوه‌ی دم‌آوری قهوه، یعنی شیوه حل کردن و استفاده از فیلتر‌دار تفاوت زیادی وجود داشته و مانند  زندگی در دو دنیای متفاوت است. دستگاه قهوه‌ساز سایفون (به سیفون و یا قهوه جوش سایفون نیز معروف است) بسیار زیبا بوده و همانند شخصیتی از سریال برکینگ بد (Breaking Bad) می‌ماند. این دستگاه نوشیدنی قهوه‌ای خوشمزه و خالص را تهیه می‌کند.
 به آن علاقه‌مند شدید؟ نظر ما نیز همین است.

 

سایفون: استفاده از علم فیزیک برای تهیه نوشیدنی قهوه

بیایید ابتدا با نحوه کار آن آشنا شویم، زمانی که آب موجود در محفظه پایین این دستگاه حرارت داده می‌شود، بخار شروع به خروج از آن می‌کند، خلا ایجاد شده قهوه موجود را به محفظه بالایی منتقل می‌کند. پس از خاموش شدن شعله و از بین رفتن حرارت، هوای موجود در محفظه زیرین شروع به خنک شدن می‌کند و مجددا باعث ایجاد خلاء دیگری شده و قهوه به سمت پایین می‌کشد. اگرچه به نظر پیچیده و سخت می‌آید، اما استفاده از آن چندان دشوار نیست.

 

قهوه ساز سایفون

 

تاریخچه سایفون

داستان سایفون با چند نفر شروع می‌شود که قهوه بدی نوشیده بودند. نسخه اولیه سایفون را می‌توان در مردی بنام لوف (Loeff) از برلین در اوایل دهه 1830 میلادی ردیابی کرد. پس از آن نوشیدنی قهوه سایفون در سراسر اروپا پخش شد و به یکی از نوشیدنی‌های محبوب در سراسر دنیا معرفی شد.

تعداد زیادی از اختراعات برای بهبود دستگاه اصلی و اولیه ثبت شده است، اما برجسته ترین آنها طرح 1841 میلادی که توسط مادام واسیو (Madame Vassieux) اختراع شد، است. این اختراع، یک دستگاه تزئینی بنام فرنچ بالون (French balloon) بوده و بسیار شبیه سایفون‌های امروزی است.

متعادل نمودن دستگاه سایفون نیز یکی دیگر از پیشرفت‌های مهم در این دستگاه بود که از اواسط قرن نوزدهم سرچشمه گرفت. عملکرد این دستگاه منطبق با شیوه کارکرد فرنچ بالون طراحی شده است. اما یک ویژگی منحصر به فرد در آن این است که شعله را خود دستگاه خاموش می‌کند. دو ظرف دستگاه سایفون متعادل شده، در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و آب از ظرفی به ظرف دیگر منتقل شده و در آن سیستم متعادل کننده بر اساس اندازه‌گیری وزن آب در آن وجود دارد و در صورت کم شدن میزان آب، کسری آن از ظرف آب تامین می‌شود. این به نوبه خود باعث خاموش شدن شعله می‌شود.

تا پایان قرن نوزدهم، سایفون راه خود را به  آمریکا باز کرد. با این وجود تا اوایل قرن بیستم در آنجا به تولید انبوه نرسید. در سال 1915 میلادی، خانم آن بریجز (Ann Bridges) و خانم ساتون (Sutton) از شهر ماساچوست، سایفون را با نام سیلکس (Silex) به بازار عرضه كردند كه نام آن از این شعار گرفته شده است: "روش بهداشتی و جالب برای تهیه نوشیدنی قهوه خوشمزه. به دلیل شفاف بودن مانند اشعه ایکس، کار با آن آسان است. " آنها همچنین از شیشه ضد حرارت جدید پیرکس استفاده کردند و به این معنی که برخلاف بسیاری از دستگاه‌های پیشین آن، سیلیکس قابل شکستن در اثر حرارت نیست.

 

قهوه ساز سایفون

 

چه چیزی از یک قهوه سایفون باید انتظار داشت

در این شیوه دم‌آوری قهوه، ترکیبی از روش دم‌آوری محلول (مانند فرنچ پرس) و روش دم‌آوری با فیلتر (به عنوان مثال V60) بوده و در نتیجه یک فنجان نوشیدنی صاف و یک دست را برایتان به ارمغان می‌آورد. دستگاه سایفون برای بیرون کشیدن کیفیت قهوه مناسب بوده و این تعادل آن است که قهوه سایفون را بی نظیر می‌کند.

ثبت نظر

روش ارتباط با ما
02136629648
lekafkacoffee@gmail.com
مطالب مرتبط
لکافکا
telegram whatsapp instagram email telephone
contact
تماس با ما
close
© 2020 Diaako Co. All Right Reserved