سبد خرید
shop btn 0
close
هزینه ارسال 30 هزار تومان
با سفارش بیش از 350 هزار تومان ارسال رایگان خواهد بود.
ارسال رایگان
ارسال محصول برای شما رایگان خواهد بود.
جمع
تومان
بررسی نهایی

شناخت V60

گفته می‌شود که خوشمزگی و روح کامل یک فنجان قهوه، در شیوه دم‌آوری آن است . V60 ترکیب علوم شیمی و فیزیک در کنار مهارت‌های دم‌آوری است. 

 

تاریخچه و شیوه دم‌آوری قهوه جوش V60  هاریو

گفته می‌شود که خوشمزگی و روح کامل یک فنجان قهوه، در شیوه دم‌آوری آن است. قهوه جوش V60  این مزیت را کامل دارد.

هاریو که طراح قهوه جوش V60  است، ساخت ظروف شیشه‌ای، علم شیمی و تهیه قهوه را کنار هم ‌آورده است. در حقیقت، اگر کمکس (Chemex - تاریخچه و راهنمای دم‌آوری قهوه) را خوانده باشید، ممکن است به یاد بیاورید که شیوه دم‌آوری قهوه که امروزه از آن استفاده می‌شود، توسط یک شیمیدان طراحی شده است. شرکت هاریو، که در سال 1921 میلادی در توکیو تأسیس شد، با تولید و فروش محصولات شیشه‌ای شروع به کار کرد. آنها پس از تقریبا 30 سال تحقیق بر روی شیشه، توانستند محصول منحصر به فرد خود را تولید کنند و آن را شیشه هاریو (Hario Glass) نام گذاری کردند. این محصول از 100 درصد مواد معدنی طبیعی تولید شده. پس از آن در سال 1949 میلادی، هاریو اولین محصول خانگی خود یعنی قهوه‌ساز سایفون با فیلتر شیشه‌ای را روانه یازار کرد. پس از سال 1957، فیلتر این قهوه جوش‌ها به فیلتر پارچه‌ای تبدیل شد.

هاریو، صدها جایزه برای طراحی خود دریافت نموده است، اما با اینکه قهوه‌ساز V60  مدت زمانی نیست که به بازار معرفی شده، ولی به معروف‌ترین اختراع این شرکت تبدیل شده است. نام این محصول از زاویه 60 درجه (Vector 60) بدنه مخروطی آن گرفته شده است. V60 ابتدا با جنس سرامیکی و شیشه‌ای و سپس از جنس پلاستیک و سرانجام به جنس فلزی به بازار آمد.

نسخه نهایی هاریو V60، قهوه جوشی از جنس مس است. این محصول، برای انتقال حرارتی بالا طراحی شده و با نگه داشتن حرارت در خود، میزان عصاره‌گیری از دانه‌های قهوه را بیشتر کرده و نوشیدنی بهتری را برای شما تهیه می‌کند.

 

پv60

 

چه چیزی از V60  انتظار می‌رود؟

عامل‌ پارامترهای بیشتری در دستگاه V60 نسبت به دستگاه‌های دیگر در زمان عصاره‌گیری درگیر است و این به دلیل سه اصل مهم در طراحی آن است:

  1. بدنه مخروطی شکل (زاویه 60 درجه): اجازه می‌دهد تا آب به مرکز ظرف جریان یابد و زمان تماس آب با دانه قهوه را افزایش ‌دهد.
  2. داشتن منفذی بزرگ: امکان این را می‌دهد که با استفاده از سرعت آب، طعم نوشیدنی را تغییر داده و طعم  بهتری به نوشیدنی دهد.
  3. بدنه مارپیچی: که تا بالای دستگاه ادامه داشته و به هوا اجازه خروج می‌دهد تا زمان همجواری آب با دانه‌های قهوه را افزایش ‌یابد.

 

v60

 

در دم آوری قهوه دو عامل مهم وجود دارد. یکی اندازه دانه‌های قهوه آسیاب شده و دیگری میزان جریان آب است. در این دستگاه به آسانی می توانید این دو متغیر مهم در تهیه قهوه را تغییر دهید، . اگر به آرامی آب را به درون ظرف اضافه کنید، می‌توانید یک نوشیدنی غلیظ تهیه نمایید، اما اگر آب را سریع‌تر به ظرف اضافه کنید نتیجه میزان حل شدن قهوه در آب کمتر است و در نتیجه  نوشیدنی رقیق‌تری خواهید داشت.

اندازه آسیاب دانه‌ها نیز می‌تواند روی غلظت نوشیدنی تأثیر بگذارد. اگر آسیابی به اندازه کوچک دارید (اندازه حدودی دانه‌های نمک)، آب به راحتی از میان دانه قهوه عبور نمی‌کند. این بدان معنی است که:

  • جریان ثابت آب + اندازه کوچک دانه‌های آسیاب شده = نوشیدنی متوسط ​​
  • جریان آهسته آب + اندازه کوچک دانه‌های آسیاب شده = نوشیدنی غلیظ
  • جریان ثابت آب + اندازه متوسط​​ دانه‌های آسیاب شده = نوشیدنی رقیق
  • جریان آهسته آب + اندازه متوسط ​​ دانه‌های آسیاب شده = نوشیدنی رقیق

هشدار: دانه‌های آسیاب شده به اندازه ریز، ممکن است منجر به گرفتگی مسیر خروجی قهوه شود. برای جلوگیری از این اتفاق دانه‌های قهوه را در اندازه درشت تر آسیاب نمایید.

 

ثبت نظر

روش ارتباط با ما
02136629648
lekafkacoffee@gmail.com
مطالب مرتبط
telegram whatsapp instagram email telephone
contact
تماس با ما
close
© 2020 Diaako Co. All Right Reserved