سبد خرید
shop btn 0
close
هزینه ارسال 30 هزار تومان
با سفارش بیش از 350 هزار تومان ارسال رایگان خواهد بود.
ارسال رایگان
ارسال محصول برای شما رایگان خواهد بود.
جمع
تومان
بررسی نهایی

آسیاب دانۀ قهوه ترک در خانه یا اداره، شدنی یا نشدنی؟

کمتر پیش می‌آید تا درباره دانه قهوه ترک مطلب یا مقاله‌ای نوشته شود. این موضوع به پیشینه و همچنین تولیدکنندگان آن باز می‌گردد که تمایلی برای بیان موضوع ندارند. همین سبب شده است تا به نظر عامه مردم قهوه ترک به صورت ماده‌ای شبیه آرد  تولید می شود و اصلا دانه ای در کار نیست. باید بگوییم این تصور کاملا غلط است و قهوه ترک، ترکیبی از همان قهوه های رایج بازار است که میزان مشخصی آسیاب شده است. به بیان ساده تر قهوه ترک به میزان آسیاب اشاره دارد تا نوع قهوه. در این مطلب سعی می کنیم تا به نحوه تهیه قهوه ترک در خانه یا اداره بپردازیم.

تفاوت دانۀ قهوه ترک با قهوه‌های رایج بازار چیست؟

اشتباه رایج درباره قهوه ترک آن است که این قهوه در کشور ترکیه کشت می‌شود و می‌روید. حقیقت آن است که قهوه ترک به میزان آسیاب قهوه و نوع دم آوری آن اشاره می‌کند.

البته باید یادآور شویم از نظر تاریخی شیوه تهیه قهوه ترک که امروز رایج است از ترکیه آغاز شده و به مرور در سراسر دنیا گسترش یافته است. همین موضوع سبب شناخته شدن این قهوه به نام قهوه ترک در همه جا گردیده است.

وقتی از قهوه ترک حرف می‌زنیم دقیقا از چه چیزی حرف می‌زنیم؟

معمولا قهوه ترک ترکیبی است از بیست درصد قهوه عربیکا و هشتاد درصد روبوستا که به نرم ترین شکل ممکن (شبیه آرد) آسیاب شده است. هر چند برخی از برندها (به خصوص در کشور ترکیه) ممکن است صد در صد از روبوستا استفاده کنند یا میزان آن را کم یا زیاد کنند.

به هر حال در ترکیب قهوه ترک نباید بیشتر از سی درصد عربیکا استفاده کرد و مابقی قهوه روبوستا ست. لکافکا برای عطر و رایحه قوی تا بیست درصد عربیکا را پیشنهاد می کند. قهوه ترک را می توان به سه صورت ترکیب کرد:

 • ترک لایت رست (روشن):  کاملا از دانه های مدیوم رست تشکیل شده است. 
 • ترک مدیوم رست (میانه): چیزی بین صد در صد تا هفتاد و پنج درصد دانه قهوه مدیوم رست و بیست و پنج درصد دانه های دارک رست استفاده می شود که به آن ترک کلاسیک هم می گویند.
 •  ترک دارک رست (تیره): حداکثر از 50% دانه های دارک رست همراه با دیگر دانه ها ترکیب شده است.

در همه حالت های بالا میزان دانه روبوستا حدود بیست درصد (برای مثال قهوه اندونزی یا ویتنام) و هشتاد درصد عربیکا (برای مثال کلمبیا یا برزیل) باید باشد.

در چه صورتی برای مصرف خانگی یا اداره، دانۀ قهوه بهتر از آسیاب شده است؟

عموما آسیاب قهوه ترک در خانه یا اداره مقرون به صرفه نیست. هم دور ریز دارد، هم زمان می‌برد و هم دستگاهی که با آن قهوه را آسیاب می‌کنیم نباید برای دانه‌های دیگر مانند مغز بادام یا نخودچی استفاده شود. 

اما اگر حرفه‌ای قهوه ترک استفاده می‌‎کنید و می‌خواهید مطلوب‌ترین و تازه آسیاب شده ترین قهوه ترک را نوش جان کنید، آن را در خانه آسیاب کنید.

چرا برندهای معروف قهوه ترک آن را به شکل دانه نمی‌فروشند؟

زیرا دستگاه آسیاب ترک، وسیله‌ای حرفه ایست و در خانه استفاده نمی‌شود بنابراین همواره قهوه ترک را به صورت آسیاب شده به فروش می‌رسانند.

در خانه با چه ابزاری دانۀ قهوه ترک را آسیاب کنم؟ چگونه؟

با هر دستگاه آسیاب خانگی می‌توانید قهوه ترک را آسیاب کنید. برندهایی مانند مولینکس، تفال، فلر و حتی پارس خزر رایج ترین برندهای این دستگاه در ایران هستند. اگر 250 گرم قهوه ترک را با دستگاه خانگی  می‌خواهید آسیاب کنید حدود 10 دقیقه زمان نیاز دارید. اما در همین مطلب به مشکلات آن اشاره کرده ایم.

چگونه مطمئن شوم اندازه آسیاب ترک خانگی‌ام اندازه مناسب است؟

میزان نرمی قهوه ای که برای درست کردن قهوه ترک مناسب است شبیه به آرد است یعنی وقتی قهوه ای که آسیاب کرده اید را بین دو انگشت  اشاره و شصت فشار دهید، هم منسجم است و هم نرمی آن را حس می‌کنید. توجه کنید وقتی قهوه را بین دو انگشت فشار می‌دهید نباید زبری را احساس کنید. قهوه را آنقدر آسیاب کنید که ظاهرش چیزی شبیه آرد نخودچی شود. (منظور از نظر نرمی). ضمنا توجه کنید کل قهوه یک دست آسیاب شود یعنی بخشی نرم تر و بخشی زِبرتر نباشد.

اگر بخواهم در خانه دانه قهوه ترک را آسیاب کنم، به چه نکاتی باید توجه کنم؟

 • با آسیابی که قهوه ترک را آسیاب می‌کند چیز دیگری آسیاب نکنید. زیرا طعم آن را ناخواسته به قهوه شما اضافه می‌کند.
 • قهوه را حداکثر به اندازه مصرف یک ماه آسیاب کنید. 
 • هر چند لکافکا توصیه نمی‌کند چیزی با قهوه مخلوط گردد اما اگر می‌خواهید به قهوه ترک چیزی بیافزایید موقع آسیاب این کار را انجام دهید. مثلا هل یا دارچین یا شکر را می‌توان به قهوه اضافه کرد.
 • مخزن آسیاب را نشویید بلکه با دستمال تمیز پاک کنید.

آیا فروشگاه‌های قهوه در سطح شهر، قهوه ترک را به شکل دانه می‌فروشند؟

این موضوع در بین فروشگاه‎ها رایج نیست و قبل از مراجعه باید این موضوع را از کارکنان فروشگاه پرسید و در صورت امکان قهوه ترک را به شکل دانه تهیه کنید. توجه کنید قهوه ترک به سه شکل دارک رست (رنگ تیره‌تر)، مدیوم رست (قهوه ای رنگ) و لایت رست (قهوه ای روشن) قابل تهیه است.

آیا با آسیاب دستی گتر می‌توان قهوه ترک را آسیاب کرد؟

خیر، آسیاب‌های دستی از چنین قابلیتی برخوردار نیستند.

آیا می‌توانم از فروشگاه لکافکا دانه قهوه ترک را آنلاین خریداری کنم؟

بله، کافیست هنگام خرید از سایت، به شکل دانه انتخاب و خرید کنید.

خلاصه این که:

 • قهوه ترک در ترکیه کشت نمی‌شود و همین قهوه‌های رایج در بازار است که توسط متخصص با هم ترکیب شده‌اند وجه تمایز آن با سایر قهوه‌ها آسیاب قهوه و نوع دم‌آوری آن است.
 • عموما آسیاب قهوه ترک در خانه یا اداره مقرون به صرفه نیست.
 • در صورتی که مایل بودید قهوه را در خانه برای قهوه ترک آسیاب کنید با هر دستگاه آسیاب خانگی می‌توانید این کار را انجام دهید. 
 • قهوه را آنقدر آسیاب کنید که ظاهرش چیزی شبیه آرد نخودچی شود. (منظور از نظر نرمی)
 • می‌توانید از فروشگاه لکافکا دانه قهوه ترک را آنلاین خریداری کنید و آن را در منزل یا اداره آسیاب کنید.

نظرات بازدیدکنندگان

comment
رضا احمدوند (1402/02/12, 09:22)
من درباره آسیاب قهوه ترک مطالعه می کردم. مطلب شما خیلی به من کمک کرد. سپاسگزارم
comment
امیر یوسف زمانی (1401/03/11, 10:48)
ممنونم. از وقتی این مطلبو مطالعه کردم بیشتر در تهیه قهوه ترک دقت می کنم و قهوه با کیفیت تری تهیه می کنم.
comment
فریبرز سلطانی (1401/02/05, 08:40)
منم ترجیح میدم قهوه ترک رو در خونه آسیاب کنم اما متاسفانه امکانش ندارم
comment
علی محمد اسکویی (1400/09/07, 10:13)
در تبریز برندهایی هستند که در زمینه ساخت ماشینهای صنعتی کار می کنند و دستگاه های آسیاب خانگی هم تولید می کنند. حداقل من چندتا از اونها رو دیدم که دستگاه آسیاب ترک خانگی هم دارند.
comment
سیامک لهراسبی (1400/08/11, 11:40)
مطلب جامع و مفیدی بود. من سوالم اینه که ایا جایی هست که قهوه ترک رو برامون اسیاب کنه؟ یعنی دونه ببریم بگیم اسیاب کن.
comment
هومن کرمی (1400/06/16, 10:00)
می خواستم بدونم آیا میزان آسیاب قهوه ترک به نوع جذوه ای که استفاده می کنیم ربطی داره؟ مثلا برای جذوه بزرگتر باید درشتتر اسیاب کنم؟
comment
لکافکا (1400/06/17, 09:08)

خیر، میزان حجم قهوه و اندازه جذوه باعث تغییر اندازه آسیاب نمی شود و همواره به یک میزان قهوه را آسیاب می کنیم.

comment
رضا حاج رضایی (1400/06/15, 17:38)
من همواره این سوال بود برام که چطور می تونم قهوه ترک تازه تری در دسترس داشته باشم. مطلبتون کاملا به سوالات من پاسخ داد. خیلی ممنونم.

ثبت نظر

آخرین مطالب
telegram whatsapp instagram email telephone
contact
تماس با ما
close
© 2020 Diaako Co. All Right Reserved